הטיפים שלי לסאונד שלכם

הטיפים שלי לסאונד שלכם – עמית זנגי

לפי מה שזכור לי, פודקאסטים הפכו לדבר פופולרי מאז תחילת מגיפה הקורונה. אני יכול לתאר לעצמי שהרבה בעלי עסקים ונותני שירות נכנסו לעולם הזה במיוחד עקב הבידוד והצורך להמציא את עצמנו מחדש, במקביל להמשך פרסום והשיווק שלנו.

למי שלא עשה את זה קודם, אולי היה חשוף ברמה מסויימת לפודקאסטים, אבל בשנים האחרונות הקפיצה בתחום היא משמעותית. ביותר, במיוחד שזה יחסית קל וכל אחד יכול לעשות בעצמו ללא הרבה ידע וציוד.

כיום, רובנו משתמשים בפלטפורמות המוסיקה הגדולות כמו אייטונס וספוטיפיי, אשר נותנות במה לפודקאסטים כמעט ברמה של אלבומים ופלייליסטים של מוסיקה.

כמעט כולנו מוצאים את עצמנו שומעים פודקאסט בזמננו הפנוי, או בזמן פעולות במהלך היום.

הכוח בפודקאסטים הוא בעיקר שיתוף תוכן וידע ע״י דובר ראשי או ראיון עם בעלי מקצוע אחרים/אנשים מיוחדים.

הכל חינמי, נגיש וקל לכל המעוניין בו. זהו כלי שיווקי חזק שיכול להקפיץ את רמת החשיפה שלכם לקהל חדש בצורה משמעותית.

בתור מאזין, אני הורגלתי לרמה של סאונד ואיכות שמע עוד מהאזנה לרדיו ותכניות טלוויזיה. פחות מזה אני מוצא שזה מוריד לי מהחשק וההנאה להמשיך לשמוע, בדיוק כמו שירים ווידאו, שאני בטוח שרובכם תרגישו זהה אם תתקלו בסרטון או אודיו באיכות נמוכה – לא משנה כמה מעניין יהיה, אתם לא תשארו לצפות או להאזין לכולו, ואף על זה, אולי תפתחו דפוס מחשבה אוטומטי על יוצר הסרט שהוא חובבן או לא מקצועי מספיק ובכך לא תעקבו אחריו יותר.

רוב התכניות האלה דורשות המון מאמץ, מידע ותכנון בשביל שהמאזין יקבל את מה שהכנתם בשבילו וירצה להמשיך לעקוב אחריכים.

בדרך כלל כותבים תסריט, קובעים עם אורחים, מכינים את הלוקיישן, משקיעים זמן רב בתכנון, קונים ציוד ולבסוף התוצאה הסופית מבחינת האיכות שמע/וידאו היא נמוכה, וחבל. בדיוק לפני שזה מגיע לנקודה הזאת, כדאי לדעת שאפשר לשפר ולהביא את התוכן שאתם מייצרים לרמה גבוה בהרבה.

בתור איש סאונד, אני מקבל פניות מלקוחות בנושא סאונד ועריכות לפודקאסטים שמעוניינים לשלב איש מקצוע, כדי שיוכל לעשות את העריכות ושיפור הסאונד ולחסוך מהם זמן, ידע ותסכול, שהם מעדיפים להשקיע בעוד פרק או בייצור תוכן נוסף.

השילוב של איש סאונד מקצועי יכול לקחת את מה שיש לכם ולשפר, לתקן או אפילו להציל חומרים שעברו תקלה טכנית.

יותר מזה, התיעצות והכוונה עם בעל מקצוע יכול לכוון אתכם לגבי ההקלטה, כמו לוקיישן ומיקום בתנאים הנוכחיים, אקוסטיקה או שיפור חדר השידור, ציוד, חיבורים, פתרונות למגוון אפשרויות הקלטה כמו ראיונות באותו החדר או מפגש אונליין והסבר על איך להוציא את המיטב ממה שיש לכם וייעץ לכם על שדרוג.

לאחר ההקלטה יש את תהליך העריכה. צריך לחתוך, לסדר ולמיטב את קובץ האודיו כדי שיהיה מוכן להפצה. תהליך זה מאוד דומה לעבודה שעושים עם מוסיקה הנקרא מיקס ומאסטרינג.

תהליך המיקס הוא דבר מורכב שדורש הרבה ניסיון וכלים, וכדי להגיע לתוצאות טובות ביותר, כדאי לשלוח למישהו שמתמחה בנושא.

בפודקאסט, תהליך זה מורכב בעבודה על הווליומים בין הדוברים, אוטומציה כדי להגיע לתוצאות מדוייקות, שיפור הסאונד הכללי כדי שהקול ישמע ברור ונעים יותר, טיפול בתדרים בעייתים, הנמכה וסינון נשימות ואותיות שורקות (כמו ס-ש-צ) סינון רעשי רקע לא רצויים (רעשי מחשב, בעיות חשמל, סביבה רועשת), סינון החזרים מחדרים לא מטופלים אקוסטית וכמובן להכין את הקובץ להפצה לפי הדרישות של המדיות הגדולות.

לסיכום, כמו כל מוצר או דבר שאתם מוציאים, אתם רוצים שיקחו אתכם ברצינות וצריכים לדאוג שהכל יהיה ברמה הכי גבוה שאתם יכולים לספק.

אשמח לענות לכם על כל שאלה הקשורה לאודיו, סאונד, טכנאות והקלטות, או כל דבר שקשור בתחום.

בונוס – רשימה שתציל אתכם בהכנות להקלטות חוץ – טיפים למקליט החיצוני

 • הכינו רשימה של כל מה שאתם צריכים לפני שאתם אורזים. מומלץ מאוד לעשות את זה בנחת יום לפני.
  • תגיעו לפחות רבע שעה לפני. גם פחות סטרס וגם תשאירו רושם של אנשים רציניים.
  • עבדו עם מחשב חזק ותקין. אל תסתמכו רק על העניין שהמחשב מריץ את תוכנת ההקלטה. נסו להשאיר את המחשב תחת סטרס עם הקלטה של מספר ערוצים במקביל למשך שעה פלוס ותבדקו שהמחשב מחזיק.
  • זכרו מטען. בנוסף כדאי להוסיף מאריך של לפחות 6 מטר ומפצל חשמל לדברים אחרים.
  • עבדו עם כונן גיבוי אמין. תמיד זכרו לגבות את ההקלטות על כונן נוסף למקרה שתיהיה תקלה או אסון למחשב הראשי (גניבה, תאונה, שבר, כופר, נעילה) ואז לא ישאר איך להציל את המידע.
  • דאגו להיות בגרסאות הכי מעודכנות של המערכת הפעלה, תוכנות ההקלטה, פלאגים למיניהם ואם צריך להביא את דונגל הרשיון.
  • למי שעובד עם כרטיס קול, לזכור להביא את השנאי וכבל USB לחיבור למחשב, ולבדוק יום לפני שבאמת הכל עובד. מומלץ להביא כבל USB לגיבוי.
  • מתאם לאוזניות מחיבור ״קטן״ לחיבור ״גדול״ (בשפה המקצועית 1/8″ ל 1/4“) ולבעלי הטלפונים ללא כניסת אוזניות, להביא מפצל תואם למקרה שתצטרכו להשמיע משהו או לשמוע רפרנס מהלקוח.
  • אוזניות נוחות לכם ולמרואיין (או לדאוג שהוא מביא את האוזניות שלו). לא כל האוזניות המובילות הם גם נוחות לשימוש ממושך. בדקו דגמים שיהיו לכם נוחים לעבודה של שעות ואם צריך אז להתפשר על איכות הסאונד לטובת הנוחות.
  • כונן דיסקים חיצוני. כן, קורה שעדיין מבקשים לנגן דיסקים לרפרנס.
  • למי שעובד עם מיקרופונים וכרטיס קול/מיקסר, לדאוג שכל הסטנדים תקינים והתושבת למיקרופון יציבה ותקינה. מתאמים לחיבורים שונים של מיקרופונים וסטנדים, גאפה או נייר דביק עמיד וחזק (הדבק הזה עוד יציל אתכם בהרבה מקרים!) מולטי-טול כמו אולר עם פלייר וסט מברגים.
  • פופ פילטר – או כובע ספוג או מתקן יעודי לסינון רעשי רוח בדיבור.

עמית זנגי

https://www.facebook.com/AmitZangiStudio

 האינסטגרם שלי –

https://www.instagram.com/zangiamitstudio/

האתר שלי

https://www.zangiamit.com/podcastandvoiceover

Recent Posts


Connect With Me


2 responses to “הטיפים שלי לסאונד שלכם”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe

* indicates required
error: